Sklárna dnes



CO UMÍME & DĚLÁME

Ctíme více než stoletou tradici výroby skla v Kamenickém Šenově. Umíme skloubit staré řemeslo a hravý přístup.  Naší vizí je udržení tradiční ruční výroby českého skla v nejvyšší možné kvalitě. Náš úspěch stojí na kvalitní sklovině, široké barevné paletě , široké nabídce několika druhů optik a forem a na bezchybném zpracování a nadčasovém designu. 

Vždy poskytujeme komplexní přístup od prvního zákresu výrobku, přes výrobu formy a vzorování, až po finální výrobu, balení a expedici. 

Nabízíme jak vlastní design výrobků, tak i možnost výroby dle přání zákazníka.  


Části sklárny

Kmenárna:

Zde se připravuje sypká směs pro výrobu skla, které se říká "sklářský kmen". V základu jde jen o sklářský písek, sodu, potaš a vápenec. Barevnost skla pak ovlivňují další složky, které technolog naváží na laboratorních vahách. Jak utavit přesnou barvu, je tajemstvím, které se předává mezi skláři z generace na generaci. 

Pokud se sklo nerecykluje, nejedná se o pravý ekologický materiál. Střepy ve sklárně "recyklujeme".  Pokud se do sklářského kmene přidají střepy, říká se mu sklářská vsázka. Střepy se ve sklárnách užívají k tavbě od starověku a jejich význam tkví především v kvalitě. Podíl střepů v kmenu totiž zlepšuje proces tavby a zajišťuje kvalitnější sklovinu, také snižuje spotřebu energie nutné k tavbě. Samozřejmě musí být užívané střepy čisté a jejich složení musí být identické s kmenem, do něhož se přidávají. Každá sklárna si dnes schovává vlastní střepy, u nichž má zaručené složení skla. 

Sklářská huť

Srdcem každé sklárny je tavicí pec ze šamotových cihel, které se na stavbu pecí používají odnepaměti. Uvnitř pece je během tavení skla až 1 500 °C, při práci sklářů je teplota okolo 1 200 °C a před pecí se teplota pohybuje kolem 40–50 °C. 

Naše sklovina se taví na šesti šamotových pánvích, ze kterých skláři píšťalou nabírají sklo. Na každé pánvi může být jiná barva, které se mohou při procesu vrstvit a tvořit zajímavé barevné efekty.

 Skláři pracují rozděleni do sklářských dílen. Dílnu vedou mistři, jimž asistují ostatní skláři, kteří mají každý svoji jasnou roli. Sklo se musí po vyfouknutí pomalu chladit ve speciálních pecích. Délka chlazení je různá, podle tloušťky produktu. Obvykle chlazení trvá tři hodiny až dva dny. 

 Po vychlazení sklo putuje do pukárny a poté do brusírny. 

Brusírna a kulírna skla

Reprezentuje sklářský provoz, jemuž se říká "studený". Přezdívku získal kvůli způsobu zušlechtění vychlazeného skla. Pro broušení se používají převážně diamantové kotouče různých průměrů a profilů nebo brusné písky různé zrnitosti. Při broušení se používá i voda, která vybroušený povrch nejen ochlazuje, ale také odnáší zbytky odbroušeného skla.